GitLab vs GitHub: Temel farklar ve benzerlikler

Blog

Sürüm Kontrolü depo yönetimi hizmetleri, yazılım geliştirme iş akışında önemli bir bileşendir . Son birkaç yılda GitHub ve GitLab, özellikle büyük takımlarda çalışırken kendilerini geliştiriciler için kullanışlı asistanlar olarak konumlandırdılar.

GitLab 10.0'ın son sürümüyle GitLab, kod yönetiminden dağıtım ve izlemeye kadar büyük bir adım attı. GitLab buna Komple DevOps diyor. Tüm yazılım geliştirme, dağıtım ve DevOps pazarını hedefliyorlar.

Bu, GitLab ile GitHub arasındaki farklılıklardan ve benzerliklerden bahsederken, kod havuzlarının ötesine bakmamız ve tüm süreci gözden geçirmemiz gerektiği anlamına gelir.

Hazır?

 

Git açıkladı

Her ikisi de GitLab ve GitHub web tabanlı Git depolarıdır.

Git'in amacı, zaman içinde değiştikçe yazılım geliştirme projelerini ve dosyalarını yönetmektir. Git bu bilgiyi depo adı verilen veri yapısında saklar .

Bu gibi bir git deposu bir dizi işlem nesnesi ve bir işlem nesnesi referansı içerir.

Git deposu, geliştiricilerin web projelerinde depoladığı, paylaştığı, test ettiği ve işbirliği yaptığı merkezi bir yerdir.

 

Git deposundan fazlası: DevOps Nasıl Tamamlanır

Bugünlerde GitLab ve GitHub, geliştiricilerin “sadece” git depolarından daha fazlasıdır.

GitLab yakın zamanda duyurdukları Komple DevOps vizyonunu anlattı :

Şimdi, geliştirme ve işlemleri bir kullanıcı deneyiminde birleştirmek için bir adım öteye gidiyoruz.

GitLab, geliştirme ve DevOps araç zincirleri arasında daha iyi ve daha derin entegrasyonlara duyulan ihtiyacı fark etti. 10.0'ın son sürümüyle GitLab, hem geliştiriciler hem de işletme ekipleri için takım kapsamını yeniden düşünmektedir.

 

GitHub ve GitLab Temelleri

Temel bilgilerle başlayalım. GitHub 26 milyon kullanıcılı (Mart 2017) Git tabanlı bir depo barındırma platformudur. İlk olarak, GitHub 2008'de başlatıldı ve Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath ve PJ Hyett tarafından kuruldu.

GitHub projeleri herkese açık hale getirilebilir ve herkese açık olan her kod serbestçe herkese açıktır. Siz de özel projeleriniz olabilir, ancak ücretsiz planda sadece 3 ortak çalışana izin verilir.

GitHub'taki genel depolar genellikle açık kaynaklı yazılımı paylaşmak için kullanılır. Temel kod deposunun yanı sıra GitHub, sorun izleme, dokümantasyon ve wikiler için kullanılabilir.

Genel olarak, 26 milyon kişi ve 1.5 milyon kuruluş 2017 yılında GitHub'da 67 milyon depo oluşturdu.

Github.com'da en çok kullanılan depo etiketleri

GitHub'a benzer bir şekilde GitLab, ekiplerin kod üzerinde işbirliği yapmasını sağlayan bir depo yöneticisidir. Ruby ve Go'da yazılmış GitLab, sorun izleme ve proje yönetimi için GitHub ile benzer özellikler sunar.

Dmitriy Zaporozhets ve Valery Sizov tarafından 2011 yılında kurulan GitLab, 500'den fazla kişiyi istihdam ediyor ve 1.400'den fazla açık kaynaklı katkıda bulunuyor. Wikipedia'ya göre GitLab'ın 100.000 kullanıcısı var (Mart 2017) ve IBM, Sony ve NASA gibi şirketler tarafından kullanılıyor.

 

Anahtar farklar ve benzerlikler: GitLab vs GitHub

Çeşitli kaynaklara ve kendi tecrübelerimize göre, karar verirken bilmeniz gereken aşağıdaki önemli farklılıkları belirledik : GitLab - GitHub .

 

Kimlik Doğrulama Seviyeleri

GitLab ile insanların izinlerini rollerine göre ayarlayabilir ve değiştirebilirsiniz. GitHub'da, birisinin bir depoya okuma veya yazma erişimi alıp almadığına karar verebilirsiniz.

GitLab ile kaynak koduna izin vermeden sorun izleyiciye (örneğin) erişim sağlayabilirsiniz. Bu, rol odaklı katkı sağlayan daha büyük ekipler ve işletmeler için açıkça mükemmeldir.

 

Dahili CI / CD ve CD'nin Ötesine Geçmek

GitLab ve GitHub arasındaki büyük farklardan biri, GitLab'ın yerleşik Sürekli Entegrasyonu / Teslimatıdır. CI, birçok geliştirme ekibi için büyük bir zaman tasarrufu ve büyük bir kalite güvencesi (hiç kimse başvurunuzu bozan istekleri sevmez).

GitLab kendi CI'sini ücretsiz sunuyor. Harici bir CI servisi kullanmanıza gerek yok. Ve eğer zaten harici bir CI’ye alışkınsanız, Jenkins, Codeship ve diğerleriyle açıkça bütünleşebilirsiniz.

GitLab'ın en son 10.0 sürümüyle belirtildiği gibi, GitLab, DevOps pazarına açıkça hitap etmenin yanı sıra, geliştirme ve DevOps çabalarınızın bağımlılıklarını anlamanıza olanak sağlayan bir işlem panosu sunuyor.

Ancak GitLab, Auto CI konusunu ve CI / CD'yi gerçekte ayarlamadan otomatik olarak nasıl çalıştıracağını ele aldığı için burada bitmiyor.

Ancak, gerçekten, her projenin bir tür CI çalıştırması gerekir. Öyleyse neden bir projeye ne zaman başladığınızı tespit etmiyoruz; Sadece inşa edeceğiz ve test edeceğiz, çünkü nasıl test yapacağımızı biliyoruz.
Mark Pundsack, kaynak: gitlab.com

Peki, CI / CD GitHub evreninde nasıl çalışır? Açıkçası GitHub, kodunuzu çalıştırmak ve test etmek için çeşitli üçüncü taraf entegrasyonları (Travis CI, CircleCI veya Codeship gibi) sunar. Bununla birlikte, şu anda yerleşik bir CI çözümü yoktur.

GitLab - GitHub ve Travis CI ile bu adım adım CI / CD boru hattı kurulum kılavuzunu ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

İthalat ihracat

GitLab veya GitHub'a taşınmayı düşünürken, başlamak için gereken kurulum maliyetlerini ve kaynaklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu bakımdan, mevcut ithalat ve ihracat özellikleri konusu oldukça önemlidir.

GitLab, verilerinizi GitHub, Bitbucket gibi diğer satıcılardan GitLab'a nasıl aktaracağınıza dair ayrıntılı belgeler sunar  .

Projeleri 3. şahıslardan ithal edin, kaynak: gitlab.com

Öte yandan GitHub, en yaygın git depoları için bu kadar ayrıntılı belgeler sunmuyor. Bununla birlikte, kaynak kodunuzu Subversion, Mercurial, TFS ve diğerlerinde kullanıyorsanız GitHub, GitHub İçe Aktarıcı'yı kullanmayı önerir.

Ayrıca, verileri dışa aktarmaya gelince, GitLab size aşağıdaki verileri içeren projelerinizi dışa aktarma imkanı sunan oldukça sağlam bir iş yapıyor gibi görünüyor:

  • Wiki ve proje havuzları
  • Proje yüklemeleri
  • Web kancaları ve servisleri içeren yapılandırma
  • Yorumlarla ilgili sorunlar, farklılıklar ve yorumlardaki istekleri birleştirme, etiketler, kilometre taşları, pasajlar ve diğer proje varlıkları

Diğer taraftan GitHub, mevcut GitHub depolarının özelliklerini dışa aktarma konusunda daha kısıtlayıcı görünüyor.

 

Entegrasyonları

Hem GitLab hem GitHub, çok çeşitli 3. parti entegrasyonları sunar. Sürüm kontrol sisteminizi diğer uygulamalarla entegre etmek iş akışlarınızı zenginleştirir ve geliştiricileriniz ve geliştiricileriniz için üretkenliği artırabilir.

En sevdiğiniz uygulamaların GitLab ve GitHub ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için GitLab ve GitHub belgelerine göz atmanızı öneririz.

Mevcut entegrasyon ortaklarının yanı sıra, GitHub Mayıs 2017'de GitHub pazarlarını başlattı ve size seçilen araçları ve uygulamaları önerdi.

GitLab da benzer bir yol izleyerek geliştirme ve DevOps ekipleri için çoklu entegrasyonlar sunuyor.

 

GitHub topluluğu

GitHub kendisini geliştiriciler topluluğu arasında konumlandırdı. Popülerliği, esasen milyonlarca geliştiriciden oluşan yüksek düzeyde aktif GitHub topluluğudur. Sorunları tartışabilir ve belki birkaç resmi olmayan ancak harika kesitler öğrenebilirsiniz . Öte yandan GitLab, topluluk etkinliklerine ev sahipliği yapmak ve açık kaynak kodlu katılımcıları bağlamak gibi bazı harika aktiviteler üstlendi.

En büyük geliştirici topluluğunu arıyorsanız, GitHub'ın olması gereken en iyi yer olma ihtimali yüksektir.

 

GitLab Enterprise vs GitHub Enterprise

GitLab - GitHub kullanıp kullanmama konusunda bilinçli bir karar verirken, işletme düzeyinde başka faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız.

GitHub, geliştiriciler arasında oldukça popülerdir ve son birkaç yıl içinde, daha büyük geliştirme ekipleri ve organizasyonları arasında da popülerlik kazanmıştır.

GitHub'ın özel kurumsal özellikleri

Öte yandan, GitLab kurumsal özelliklerde de oldukça güçlü. Farklı kurumsal planların mevcut olması ile GitLab özellikle daha büyük geliştirme ekipleri arasında popülerdir.

İşte GitLab ve GitHub'ın fiyatlandırma ile karşılaştırması.

GitHub'ın kurumsal planı yılda 10 kullanıcı başına 2,500 USD'den başlasa da (= kullanıcı başına 250 USD), GitLab'ın kurumsal başlangıç ​​planı kullanıcı başına / yılda 39 USD'dir.

Özellikler GitLab GitHub
yayınlandı Eylül 2011 Nisan 2008
Ücretsiz planlar Sınırsız kamu ve özel depoları Sadece halka açık depolar için ücretsiz
Ücretli planlar Kullanıcı başına yıllık 39 ABD Doları'ndan başlar Kullanıcı başına yıllık 84 ABD Doları'ndan başlar
Kod inceleme özellikleri Evet Evet
wiki Evet Evet
Hata ve sorun takibi Evet Evet
Özel şube Evet Evet
İnşa sistemi Evet evet (3. parti servisi ile)
Projeleri içe aktar Evet yok hayır
İhracat projeleri Evet yok hayır
Zaman izleme Evet yok hayır
Ağ sağlayıcısı Evet Evet]
Kendinden barındırma Evet evet (işletme planı ile)
Popülerlik 546.000+ proje 69.000.000+ proje

ÖZET

Kuşkusuz GitHub, halen en çok sayıda kullanıcı ve proje ile en popüler git deposudur. Ancak GitLab, tüm gelişiminizi (ve DevOps) ekiplerinizi daha verimli iş akışları için harika araçlar sunan harika bir iş yapıyor.