DNS Nedir?

DNS nedir ? Bilmeyenler için yazımız DNS hakkında açıklamalar yer almaktadır. DNS açılım olarak domain name system yani alan adı olarak kullanılır. Web sitesi hazırlamak isteyenler bu durumda ilk olarak yapmaları gereken işlemler arasında alan adı seçimi yapmaları gerekir. Alan adı seçilirken daha dikkat çekmesi için firmayı veya kişisel web sitesini daha fazla tercih edilecek şekilde yansıtması gerekir. İnternete bağlı olan hizmetler, bilgisayarlar veya kaynaklar için belirlenen hiyerarşik bir dağılım ile bu şekilde alan adları alınır. Alan adı alınırken basit ve insanlar tarafından kolaylıkla anlaşılır olmasına dikkat edilmesi gerekir. Akılda kalır bir alan adı alınması daha fazla etkili olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde alınan alan adları ile bilgisayarlar tarafından anlaşılan sayısal adresler yanı  Ip Adresleri ile sistem oluşturulur. DNS kullanımı bilgisayar için değilse daha çok insanlar için önemli olmaktadır. Alan adı alınırken daha önce kullanılmış olan alan adlarına göre sorgulama yapılarak bu şekilde uygun olabilecek ve kullanılabilecek olan alan adları araştırılarak seçimler yapılabilir. Seçeneğiniz alan adı yani DNS web sitelerinde kullanılması gereken bir sistemdir. Arama motorunda arama yapılırken bu şekilde belirlenen alan adına göre aramalar yapılabilir.

DNS nedir? Diyorsanız bu durumda şu şekilde ufak bir açıklama sizlere daha net anlamanız konusunda yardımcı olabilir. DNS alan adı olarak kullanılır. Her web sitesi için aynı şekilde kullanım alanına göre belirlenen alan adları ile site kurulumu yapılır. Web sitesi hazırlanırken bu konuda dikkat edilmesi ve doğru seçimler yapılarak etkili sonuçlar alınması gerekir. Belirlenen alan adları insanların bilgisayar üzerinden arama yapması durumunda IP adreslerine dönüştürülerek bu şekilde işlem yapılmasına imkan sağlar. Arama motorunda her arama için bu şekilde alan adları üzerinden arama yapılarak sonuç elde edilir. Web sitesi hazırlamak isteyenler bu durumda ilk yapacakları alan adı almaktır. Alacağınız alan adı konusunda dikkat etmeniz daha iyi sonuçlar almanız için size yardımcı olacaktır. Bu konuda web sitenizi oluşturmak için sizlere yardımcı olacak olan bir hosting firması ile çalışabilir ve bu konuda ihtiyaç duyduğunuz bütün işlemlerin yapılması için hizmet alabilirsiniz. Alan adı alındıktan sonra web sitesinden paylaşılacak olan resim veya dokümanlar için disk alanına ihtiyaç duyulur. Aynı şekilde disk alanı içinde hosting hizmeti alınarak bu şekilde sunucu üzerinden depolama imkanı bulabilirsiniz. Sunucu kiralama veya barındırma işlemi ile bu alanı kolayca elde edebilirsiniz.

Merak edenler bu durumda web sitesi hazırlamak istediklerinde web sitelerinin aramalarda bulunması için alan adı belirlemeleri gerekir. Alan adı belirlenirken bu şekilde yapılacak olan aramalarda daha hızlı sonuç verecek olan bir seçim yapılması gerekir. Ancak bu şekilde arama motorunda yapılan aramalarda web sitesi alan adına göre bulunarak bu şekilde siteden bilgiler alınabilir. DNS yanı alan adı alınırken bunun için sorgulama yapılarak daha etkili olacak ve doğru seçim oluşturacak olan alan adı konusunda bilgi alınabilir. Bunun için internet üzerinden basit ve kolay anlaşılır bir alan adının etkisi daha fazla olacaktır. Arama sonucunda etkili olması için belirlenen alan adının dikkat çekici olmasına dikkat edilmesi gerekir. DNS aslında insanlar açısından önemli olan ve bu şekilde insanların web sitelerine daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlaması için oluşturulması gereken adlardır. Alan adını belirlerken bu konuda yardım alabilir ve daha etkili olması için daha akılda kalıcı ve etkili olacak adlar bulabilirsiniz.