HTML Nedir ?

HTML işaretleme dili olarak web sayfalarında kullanılır. Hazırlanan bu kodlar web tarayıcıları tarafından anlaşılarak bu şekilde görsel web sayfalarına dönüştürülür. HTML için programlama dili denilemez. Bu şekilde bir işlevi yoktur.  Html Nedir ? Diyenler için işaretleme dili olarak en kısa hali ile yanıtlamak mümkündür. HTML yazı, video veya görsel öğelerin sayfa içerisine yerleştirilmesine ve istenildiği gibi konumlandırılmasını sağlar. Aynı zamanda hazırlanan sayfaların web tarayıcısında düzgün bir şekilde görülmesini sağlar. Son olarak da arama motorlarına web sayfası hakkında bilgi verilmesini sağlayan bir dildir. HTML ile web sayfası hazırlamak isteyenlerin bu durumda bilgisayarlarına program yüklemelerine gerek olmadan işlem yapma kolaylığı vardır. HTML sayfası oluşturmak için not defteri, wordpad veya word dosyası bunun için yeterli olacaktır. Kodları yazarken istenilmesi durumunda daha hızlı işlem yapmak veya doğru yazmak için farklı programlar kullanılabilir. Bu sayede işlemler daha hızlı yapılarak istenildiği gibi kodlama yapılabilir. Hazırlanan dosyalar kayıt edilirken html, htm veya xhtml uzantısı ile kayıt edilmesi gerekir.

HTML nedir ? Sorusunun cevabı olarak bu web siteleri için işaretleme dili olarak kullanılır. Son sürüm olarak HTML5 kullanılabilir. Standart metin işaretleme dili olarak hazırlanan kodlar ile işlem yapılır. HTML kodları ile kendi başına çalışan bir program yazılması mümkün olmadığından programlama dili olarak belirtilemez. Bu dili yorumlayan programlar ile kullanılması halinde bu şekilde çalışan programlar yazılması mümkün olabilir. Bu durum nedeni ile program çalıştırmadığından tek başına programlama dili olarak düşünülemez. Bu işaretleme dili ile web sitelerinde istenildiği gibi yazı, video ve görüntü değişiklikleri yapılarak sayfaların birbirine bağlanması sağlanır. Bu sayede web tarayıcısında istenildiği gibi bir görüntü oluşması sağlanır. Html kodları yazılırken dikkatli olunması ve doğru şekilde yazılması gerekir. Web tarayıcısı bu kodları okuyarak yorumlar ve görsel hale getirerek bu şekilde sonuç elde edilmesini sağlar. HTML, CSS ve JavaScript aynı anda kullanıldığından istenildiği gibi görsel ve dinamik web siteleri oluşturulabilir. Küçüktür ve büyüktür işaretlerinin arasına yazılan komutlar işaretlenen metnin başına veya sonuna eklenir. HTML için head ve body şeklinde işlemler iki ayrı aşamada yapılabilir. Head içerik olarak başlık ve stil dosyalarını içerir. Bu şekilde sayfalarda yer alacak olan başlık ile ilgili bütün kodlar bu alan içerisinde belirtilebilir. Body içerik olarak sayfada görülmesini istediğiniz diğer içerikleri bu alanda kodlar ile belirterek ekleme yapabilirsiniz. Bu şekilde yazılacak olan kodlar hakkında fikri olmayanlar bu konuda hazırlanmış olan programları kullanarak istedikleri gibi programlama işlemi yapabilirler.

Bilmeyenler bu konuda merak ettiklerini bu yazıda rahatlıkla bulabilirler. Kodlar halinde yapılacak olan görüntü, yazı ve video gibi içerikler için istenildiğinde kullanılacak olan bir programlama dilidir. Son sürümü sayesinde daha farklı kodlama ve kolay kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu program istenildiğinde her bilgisayar üzerinde rahatlıkla hazırlanabilir olması da kullanıcıların işlem yapma olanağını arttırmaktadır. Bu sayede her bilgisayara bulunan not defterinde bile kod yazma işlemi kolayca yapılabilir. Bilmeyenler içinde bu kodlama sistemi için hazırlanan programlar istenildiği gibi işlem yapılmasını sağlamaktadır. HTML kullanılacak olan belgelerin nasıl bağlanması gerektiğini ve belgelerin içeriklerinin hazırlanması konusunda yardımcı olan bir programdır. Belgeler içindeki yazı ve görsellerin nasıl yerleştirileceği konusunda işlem yapmaya imkan sağlar. Tag denilen kodlardan oluşan bir sistem olarak kullanılır. Web sitesi hazırlamak isteyenler de bu kodlama sistemi sayesinde istedikleri işlemleri rahatlıkla yapabilirler.